Професор, доктор філологічних наук, заслужений працівник освіти України
Народилася 5 грудня 1961 р. в м. Генічеськ Херсонської області.
Освіта:
У 1978 р. закінчила Генічеську СШ № 2 із золотою медаллю. У 1983 р. отримала диплом із відзнакою, закінчивши філологічний факультет Київського університету імені Тараса Шевченка. У 1988 р. закінчила аспірантуру цього університету.
Із 1983 р. по 1985 р. − викладач Ніжинського педагогічного інституту ім. М. Гоголя. У 1988 р. була обрана на посаду викладача Черкаського педагогічного інституту і заступника декана філологічного факультету. У 1990 р. отримала звання доцента. Із 1991 до 2001 р. працювала деканом факультету російської філології. З 1998 р. була професором кафедри загального та російського мовознавства (у 2000 р. отримала наукове звання професора). Із 2010 р. по 2021 р. була завідувачем кафедри теорії та практики перекладу.
У 1988 р. отримала науковий ступінь кандидата філологічних наук зі спец. 10.02.01 − російська мова. Тема дисертації − «Функціонально-семантична характеристика категорії приналежності у російській мові». У 1997 р. успішно захистила докторську дисертацію ««Субстантивні композити в російській та українській мовах» зі спец. 10.02.01 − українська мова і 10.02.02. − російська мова.
Почесні звання і нагороди:
За досягнення у педагогічній і науковій діяльності у 1996 р.. отримала звання «Відмінник освіти України», а у 2004 р. − почесне звання «Заслужений працівник освіти України». Нагороджена грамотами Міністерства освіти й науки України, нагрудним знаком «За наукові досягнення», Грамотою Кабінету Міністрів України.
Наукові інтереси:
Когнітивна лінгвістика
Лінгвістика тексту
Теорія комунікації
Ономасіологія
Словотвір
Граматика
Фразеологія
Етнолінгвістика
Лінгвометодологія
Перекладознавство
Публікації:
Проф. Селіванова О.О. опублікувала понад 300 наукових робіт, серед яких 14 книг: монографій і підручників. Вона є автором першої в Україні одноосібної лінгвістичної енциклопедії. Із 1999 р. є фундатором і очільником наукової лінгвістичної школи, що має два напрями: когнітологічний і комунікативно-дискурсивний. Загалом з часу існування наукової школи О.О. Селіванової її представниками опубліковано 14 книг і понад 400 статей у фахових українських і зарубіжних виданнях. Одна із базових концепцій цієї школи − когнітивно-ономасіологічний аналіз мотивації мовних одиниць − стала підґрунтям виконаних під керівництвом проф. Селіванової О.О. 13 дисертаційних робіт, автори яких отримали науковий ступінь кандидата наук із 4 спеціальностей: української, російської, французької мов та германських мов. Когнітивна концепція проф. Селіванової О.О. використана у 12 дисертаційних роботах лінгвістів, виконаних під керівництвом інших науковців.
Комунікативно-дискурсивна концепція Селіванової О.О. покладена в основу захищеної під її керівництвом докторської дисертації зі спеціальності «Загальне мовознавство». Напрацювання Селіванової О.О. у галузях зіставного мовознавства, лінгвістичної семантики, фразеології, термінознавства, теорії та практики перекладу, лінгвістики тексту, етнолінгвістики та дискурсології використані в дослідженнях представників її школи й інших науковців в Україні та за кордоном.
Книги Селіванової О.О. мають міжнародне визнання і високий індекс цитування, вони включені до каталогів Національної Бібліотеки Конгресу США и користуються попитом не лише в Україні, а й і в Росії, Білорусі, Казахстані, Китаї, Польщі, Греції, США, Канаді, Греції, Естонії, Литві тощо. Науковий внесок Селіванової О.О. у розвиток вітчизняного мовознавства відзначений окремою статтею-персоналією в енциклопедичному виданні НАН України «Українська мова». Проф. Селіванова О.О. читає базові курси з мовознавства, чимало нових авторських спецкурсів на філологічних факультетах університету та в інших ВНЗ України. Є членом спеціалізованої вченої ради із захисту дисертацій в Одеському національному університеті. Нею проводиться значна науково-дослідна робота зі студентською молоддю: її дипломники та магістранти отримують призові місця на Всеукраїнських олімпіадах і конкурсах.