Об'єднуватися разом - початок,
бути разом - прогрес,
працювати разом - успіх.
Генрі Форд
Адреса: 18031, м. Черкаси, б-р Шевченка 79, корпус № 3, ауд. 425
Телефон: (0472) 37-12-23
Розташування: Корпус № 3 ЧНУ, ауд. 425
Витоки кафедри сягають 1986 року, коли у результаті поділу єдиної на той час кафедри англійської і німецької мов, що відбувся у зв’язку із розширенням та розбудовою факультету романо-германської філології (зараз Навчально-науковий інститут іноземних мов), була створена кафедра англійської філології (з 2017 року – Кафедра англійської філології та методики навчання англійської мови
). У 2021 році відповідно до наказу №165 від 25.06. «Про введення в дію рішення вченої ради від 24.06.2021» кафедру було реорганізовано шляхом злиття з кафедрою практики англійської мови.
Першим завідувачем кафедри стала доцент Лук’янова Г.Л., з 2000 року до 2017 кафедру очолювала доцент Велівченко В.Ф., у 2017-2020 роках кафедрою керувала професор Вовк О.І., з 2020 до 2021 року ‒ доцент Радченко О. Ю, а з 01.09.2021 – доцент Пашіс Л. О.
Наразі на кафедрі працює 11 викладачів з них ‒ 2 професори, 7 кандидатів наук.
2021 рік – був ювілейним, кафедра відзначила своє 35-річчя. Сьогодення кафедри визначається орієнтацією на якісно нові підходи до надання студентам необхідного для сучасного фахівця обсягу знань відповідно до запитів і потреб інформаційного суспільства, формування гнучкості й системності наукового мислення та комунікативно-когнітивних навичок.
Навчальні плани кафедри базуються на фундаментальних дисциплінах, які в поєднанні з ґрунтовною практичною підготовкою, дозволяють сформувати фахівця високої кваліфікації. Навчальні програми кафедри орієнтують студентів на науково-дослідницьку та педагогічну діяльність.
Кафедра англійської філології та методики навчання англійської мови
готує бакалаврів та магістрів зі спеціальності 014 Середня освіта (014.021 Англійська мова та зарубіжна література) ОП Мова і література (англійська, німецька), 014 Середня освіта (014.021 Англійська мова і література) ОП Мова і література (англійська, німецька).
Заслужений працівник освіти України, кавалер ордена «За заслуги» III ступеня, доктор філологічних наук, професор С.А. Жаботинська представляє у світі українську когнітивну лінгвістику, очолює створену нею науково-дослідну лабораторію когнітивно-дискурсивних досліджень, яка займається впровадженням нової, когнітивно-орієнтованої методики викладання іноземних мов у навчання студентів мовних і немовних спеціальностей у ЧНУ імені Богдана Хмельницького. Доробком останніх років є низка праць у галузі когнітивної політичної лінгвістики.
Відмінник народної освіти України, доктор педагогічних наук, професор Вовк О.І. займається проблемою комунікативно-когнітивної компетентності студентів-філологів у світлі нової парадигми сучасної освіти.
Доктор філологічних наук, професор С.А. Жаботинська та доктор педагогічних наук, професор О.І. Вовк успішно керують аспірантською науковою діяльністю.
Викладачі кафедри англійської філології та методики навчання англійської мови
забезпечують викладання переважної більшості теоретичних дисциплін і спецкурсів із лінгвістики та методики навчання іноземних мов, які викладаються у ННІ іноземних мов для студентів, які здобувають освітні ступені «бакалавр» та «магістр», ведуть практичні заняття зі спеціальності, керують науковими (курсовими і кваліфікаційними) роботами, а також виробничими навчальними і науковими практиками студентів. Викладачі кафедри також забезпечують викладання іноземної (англійської) мови за професійним спрямуванням для спеціальності «Міжнародні відносини, соціальні комунікації та регіональні студії» (ННІ міжнародних відносин, історії та філософії).
У межах виконаної загальнокафедральної наукової проблеми «Когнітивно-дискурсивні студії: теоретичні і прикладні аспекти» викладачі та аспіранти кафедри провели конкретні наукові дослідження. Практичним доробком інтенсивних наукових досліджень став захист кандидатських дисертацій з лінгвістики (Бровченко І.В., Велівченко В.О., Радченко О.Ю., Токарчук В.А., Сливка Н.П.) і методики викладання іноземних мов (Зайцева А.А., Лелеко В.В., Афанасьєва О.С.).
Зараз викладачі кафедри активно працюють над кафедральною темою «Підготовка студентів - майбутніх учителів іноземних мов до ефективної професійної діяльності у закладах середньої освіти в умовах глобалізації» під керівництвом доктора пед. наук, професора О. І. Вовк.
Програмно-методичне забезпечення кафедри англійської філології та методики навчання англійської мови
постійно оновлюється: переглядаються, доповнюються та затверджуються програми всіх навчальних дисциплін, удосконалюються методичні рекомендації, готуються навчальні й навчально-методичні посібники для студентів. Колектив кафедри під керівництвом і за редакцією кандидата філологічних наук, доцента В. Ф. Велівченко розробив і опублікував підручник з англійської мови для студентів старших курсів вищих навчальних закладів України, який отримав гриф МОН, значну кількість навчально-методичних посібників з методики навчання англійської мови у молодших, середній та вищих навчальних закладах за авторства професора Вовк О.І. Члени кафедри є авторами навчальних і навчально-методичних посібників із теоретичної граматики англійської мови (доц. Велівченко В. Ф.), лінгвопрагматики (доц. Велівченко В.Ф.), психолінгвістики (доц. Велівченко В. Ф.), а також навчального посібника до курсу "Мова як засіб впливу на свідомість" (доц. Велівченко В. Ф., доц. Велівченко В. О.).
Значну роль у якісній підготовці фахівців відіграє літературний фонд наукової бібліотеки спеціалізованої автентичної англомовної літератури з різних галузей лінгвістики, соціології та методики викладання іноземних мов, зібраний на кафедрі (понад 1000 примірників), а також чисельний фонд художньої літератури англійською мовою британських та американських класичних і сучасних письменників, зібраний доц. Велівченко В. Ф. Велику роль відіграють і фонди приватних бібліотек викладачів кафедри, що уможливлює постійне ознайомлення студентів із новими науковими виданнями з мовознавства, різних аспектів англійської мови, когнітивної лінгвістики, лінгвопрагматики, психолінгвістики, методики викладання іноземних мов тощо.
Викладачі кафедри активно залучаються до міжнародної наукової діяльності, підтримують зв'язки із іншими навчальними закладами та науковими установами України та зарубіжжя. Тісні зв’язки поєднують викладачів кафедри з колективом Першої міської гімназії м. Черкаси: кафедра постійно надає науково-методичну допомогу, працює над спільними науково-методичними темами, результатом чого є спільні публікації англійською мовою за редакцією доц. Велівченко В. Ф. («Країнознавство США», «Навчально-мовленнєві ситуації з англійської мови», «Черкаська область: від року 1954 до року 2004 і далі», «Тести з англійської мови» та ін). Викладачі кафедри читають лекції на запрошення вищих закладів освіти та організацій (Інститут управління, м. Черкаси; Київський національний лінгвістичний університет; Київський національний університет технологій та дизайну (Черкаська філія); Харківський національний університет та ін). Професора С.А. Жаботинську до читання лекцій запрошують університети та дослідницькі інститути світу, а саме: Казахський університет міжнародних відносин і світових мов імені Абилай Хана, Алмати (2016), Університет Райс, Техас, США (2001), Потсдамський університет, Німеччина (1997), Іллінойський університет, Урбана-Шампейн, США (1995) та інші.Доцент кафедри англійської філології та методики навчання англійської мови Шуба Ю. В. керує міжнародним проєктом Еразмус+ «Foreign Language Teacher Training Capacity Development as a Way to Ukraine’s Multilingual Education and European Integration» (MultiEd). У проєкті безпосередню участь беруть члени кафедри: С.А. Жаботинська, О. І.Вовк, В. А.Токарчук, С. В. Лєвочкіна, О. М. Заїковська та Пашіс Л. О.
Під керівництвом проф. Світлани Жаботинської команда науковців Черкаського національного університету отримала грант у рамках проєкту «Виклики та можливості для дипломатії ЄС у сфері культурної спадщини в Україні (Challenges and Opportunities for EU Heritage Diplomacy in Ukraine)» / HER-UKR (1 cічня 2024 – 1 січня 2027). Проєкт, що об’єднує 15 вищих закладів освіти, координує Католицький університет Льовена (Бельгія). Учасниками проєкту є університети Гонконгу, Грузії, Естонії, Канади, Німеччини, Нової Зеландії, США, Франції, Чехії, Швеції, два університети Великої Британії та два українські університети - Національний університет «Києво-Могилянська академія» та Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького. Проєкт, який розглядатиме роль культурної спадщини у зовнішній діяльності ЄС, має об’єднати на міждисциплінарних засадах спеціалістів із питань зовнішньої політики ЄС, політики пам’яті Східної Європи та культурних практик.
Викладачі кафедри постійно запрошуються як голови атестаційних комісій в інші ВНЗ України; як голови і члени журі міських та обласних олімпіад з англійської мови; опонують та рецензують дисертаційні дослідження; публікуються у зарубіжних наукових виданнях, зареєстрованих в наукометричних базах та беруть участь у міжнародних конференціях та беруть участь в освітніх програмах, які адмініструються Американськими Радами в Україні та IREX; проходять стажування у наукових та освітніх закладах України та за кордоном та надають допомогу студентам, які подають аплікаційні форми на програми навчання за кордоном. Зокрема, професор С. А. Жаботинська є випускницею двох програм ім. Фулбрайта (University of California, San Diego, La Jolla, California and University of Illinois at Urbana-Champaign, Illinois), доцент Пашіс Л. О. (Junior Faculty Development Program, George Washington University, Washington, DC та програма Administration Support Program, Chadron State College, Chadron, Nebraska), ст. викл. Лєвочкіна С. В.( (Junior Faculty Development Program, University of Iowa, Iowa City, Iowa), викл. Кабіна Ю. Г. (програма академічних обмінів ім. Фулбрайта (University of Georgia, Athens, Georgia)).
Під керівництвом проф. Світлани Жаботинської команда науковців Черкаського національного університету отримала грант у рамках проєкту «Виклики та можливості для дипломатії ЄС у сфері культурної спадщини в Україні (Challenges and Opportunities for EU Heritage Diplomacy in Ukraine)» / HER-UKR (1 cічня 2024 – 1 січня 2027). Проєкт, що об’єднує 15 вищих закладів освіти, координує Католицький університет Льовена (Бельгія). Учасниками проєкту є університети Гонконгу, Грузії, Естонії, Канади, Німеччини, Нової Зеландії, США, Франції, Чехії, Швеції, два університети Великої Британії та два українські університети - Національний університет «Києво-Могилянська академія» та Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького. Проєкт, який розглядатиме роль культурної спадщини у зовнішній діяльності ЄС, має об’єднати на міждисциплінарних засадах спеціалістів із питань зовнішньої політики ЄС, політики пам’яті Східної Європи та культурних практик.
Викладачі кафедри постійно запрошуються як голови атестаційних комісій в інші ВНЗ України; як голови і члени журі міських та обласних олімпіад з англійської мови; опонують та рецензують дисертаційні дослідження; публікуються у зарубіжних наукових виданнях, зареєстрованих в наукометричних базах та беруть участь у міжнародних конференціях та беруть участь в освітніх програмах, які адмініструються Американськими Радами в Україні та IREX; проходять стажування у наукових та освітніх закладах України та за кордоном та надають допомогу студентам, які подають аплікаційні форми на програми навчання за кордоном. Зокрема, професор С. А. Жаботинська є випускницею двох програм ім. Фулбрайта (University of California, San Diego, La Jolla, California and University of Illinois at Urbana-Champaign, Illinois), доцент Пашіс Л. О. (Junior Faculty Development Program, George Washington University, Washington, DC та програма Administration Support Program, Chadron State College, Chadron, Nebraska), ст. викл. Лєвочкіна С. В.( (Junior Faculty Development Program, University of Iowa, Iowa City, Iowa), викл. Кабіна Ю. Г. (програма академічних обмінів ім. Фулбрайта (University of Georgia, Athens, Georgia)).
Головна мета підготовки студентів – це формування сучасних професійних навичок міжнародного спілкування, які орієнтовані на нові соціально-економічні умови розвитку.
Кафедра англійської філології та методики навчання англійської мови
– випускова і ми відпускаємо у світ конкурентоспроможних фахівців, здатних відкривати нові горизонти і орієнтуватися у нових світах.