22 жовтня 2023 року студенти освітніх програм «Польська мова. Переклад та міжкультурна комунікація», «Зарубіжна література та англійська мова» разом із викладачами кафедри слов’янської філології, зарубіжної літератури та методики навчання, відвідавши Музей українського рушника Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, здійснили надзвичайну подорож у світ української культури та мистецтва. Музей захопив нас різноманіттям вишитих рушників, сорочок, представленими експонатами з різних регіонів України. Ми не лише змогли побачити ці мистецькі шедеври, але й дізналися про їхню історію, символіку та традиції, пов’язані з вишивкою.
Під час екскурсії ми змогли поспілкуватися з директором фольклорно-етнографічної лабораторії «Музей українського рушника», професором Ярмоленко Наталією Миколаївною та студентами-екскурсоводами, які поділилися емоційно-насиченими розповідями, пов’язаними з кожним експонатом. Так, ми дізнались, що є «Монастирські рушники», техніка вишивки яких назавжди втрачена. Саме на таких рушниках часто зображувалося Дерево Життя. Було відкриттям і те, що вишивка «білим по білому» – це завжди вишивалося на смерть або на весілля. Експозиція «Вишитих літер» викликала також значний інтерес. Виявилося, що вишивальниці дуже поважали і любили вишивати літеру «М», а літера «Ж» завжди була захистом і оберегом для людей.
Ми дізнались, що існував рушник-утиральник, однією стороною якого утиралися зранку, а іншою – ввечері. А рушник, вишитий чорними нитками (єдиний у Музеї), вишила жінка під час Голодомору.
Цей візит до Музею українського рушника покращив настрій студентів, став повчальним і пам’ятним, адже ми зрозуміли важливість збереження та популяризації традиційної української культури серед молодого покоління. Ми відчули глибокий зв’язок із своєю національною спадщиною.
Екскурсія стала пізнавальною подією нашого академічного життя та залишила глибокий слід у серцях.
Всі присутні висловили слова вдячності Наталії Миколаївні Ярмоленко і студенткам-першокурсницям, які цікаво, красиво, емоційно розповіли нам про експозиції Музею
Воронятнікова А., студентка ННІ іноземних мов
ОП Польська мова. Переклад та міжкультурна комунікація